+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 11
 1. #1
  WEBMASTER multimedia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04 Ekim 2008
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Mesajlar
  10.266

  Standart Şatolar ve kaleler

  Şatolar ve kaleler


  Bina işletiminin temeline inersek eskiden şato ve kalelerin işletimine kadar gidebiliriz. Kaleleri ve şatoları öyle küçük görmeyin. Öyle şatolar varki saraylardan bile büyük olabiliyor. Bu tarihi yaşam ve yerleşim mekanlarında şimdiki gimi teknolojik donanımlar olmasa da, günün koşullarının en lüks binalarıdır. Daha önce araştırılarak hazırlanmış olan dünyanın sayılı şato ve kaleleri ile ilgili derlemler yaptık. Çalışmalar elde bulunan bilgiler çerçevesinde geçkleşmiştir. Tanıtımı yapılmış Şato, saray ve kalelr hakkında bilginiz var ise yorum kısmına yazabilirsiniz.
  Segoia’nın Alcaza’rı “Alcazar of Segovia”
  Segovia’nın Alcázarı’nın (Tam olarak “Segovia kalesi”), kayaların üzrine oturtulmuş sağlam temellere sağip bir bir taş yapı şato, kale, saray karışımı bir yapıdır. Şato, bina ve ön tarafında yüksek kale duvarları olan avludan oluşmaktadır. İspanyanın Segovia şehrinde olan bu kale gibi şato İspanyolların en gözde saraylarından biridir. Segoia’nın Alcázarı başlangıçta, bir istihkam olarak inşa edilmiş, sonradan ise kraliyetle ait bir saray, resmi bir hapishane, kraliyetle ilgili bir top fakültesi ve askeri bir akademi olarak o zamandan beri hizmet ettmiş. Bina tarih kokan bir kale şato karışımı saraydır. O kadar işlev sahibi ki binaya şato, kale ve saray üçlemesi diyebiliriz.

  Resim kaynak: Segovia Alcazar  Neuschwanstein Şatosu
  Küçüklü büyüklü bir çok kulesi olan, apartman görünümlü 6 katlı Neuschwanstein kalesi, 19. yüzyılda yapılmış Bavarian kalesidir. Almanya’da, Hohenschwangau’nun yakınında yapılan şato Ludwig II tarafından inşa edildiş. Yapı yeşillik alanın içindeki mimari görünüşü gerçekten etkileyici bir manzara oluşturmaktadır.

  Resim kaynak: Neuschwanstein Şatosu
  Moritzburg kalesi
  Moritzburg kalesi, küçük Moritzburg Dresden şehrinde 1542 yılında inşa edilmiş barok tarzı bir Alman kalesidir. Saxon’un Dük Moritzi için av binası olarak 1546 kullanılmış. Şato görünümlü bina göl kenarında doğa ile iç içedir. Şato etrafında küçük dinlenme ve müştemilak evleri bulunmaktadır.

  Resim kaynak:Moritzburg kalesi
  Peles Şatosu
  Peles şatosu veya Peles kalesi Romanya’da yapılmış oldukça romantik bir şatodur, **73 ve **83′ün arasında 10 yıl süren inşaat sonucunda bu muhteşem şato yapılmıştır. Bazı otoriteler tarafından Avrupanın ve hata dünyanın en güzel şatosu olduğu düşünülmektedir. Peles kalesi, neo-Rönesans tarzında tasarlanmıştır. Alman mimar Wilhelm Doderer ve Johannes Schultz tarafından yapılan bina, Çek mimar Karel Liman tarafından **93 ve 1914′ün arasında biraz değişime uğramıştır. Başlangıçta kraliyetle ilgili ailenin yaz evi olarak kullanılmış olup daha sonrasında, 1914′te kral Carolun ölümünden sonra defi buraya yapılmıştır. Çok güzel bir şato.

  Resim kaynak: Peles Şatosu
  Pötipen Sarayı
  Pötipen sarayı, Perth’in yakınında, İskoçyada yapılmış muhteşem bir yapıttır. William Atkinson tarafından Mansfield’in kontları için **08′de inşa edildi. Kale gibi bir çatısı ve kırmızı kumtaşından inşa edilen duvarları ile, Gürcü Gotik tarzının klasik bir örneğidir. Büyük camları ve güzel peyzaj edilmiş bahçesi ile ibrlikte yeniliğini korumaktadir.

  Resim kaynak:Pötipen Sarayı


 2. #2
  WEBMASTER multimedia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04 Ekim 2008
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Mesajlar
  10.266

  Standart

  San Lorenzo Manastırı
  Escorial dağının ayağında olan San Lorenzo manastırın inşaat öncesi yerini İspanya Kralı 2. Philip tarafından seçilmiş. İspanyanın savaşta elde ettiği zaferlerden biri olan 1557 Aziz Quentin’in muharebesi zaferini anmak için bu görkemli muhteşem bina yapılmış. Bina inşaatı ilk köşe taşı 23 Nisan 1563′de konmuş. Tasarım ve inşaası Juan Bautista de Toledo tarafından başladı. 1667′de Toledo’nın olümünden sonra bina inşaatına Toledonun çırağı Juan de Herrere tarafından devam edilerek 1584 tamamlanmış. Bu muhteşem yapının toplam inşaat süresi 21 yıl sürmüş.

  Resim kaynak: San Lorenzo Manastırı

  Almourol kalesi
  Almourol kalesi, küçük kayalık bir adada, Tagus nehrinin ortasında, Portekiz’de inşa edilmiş. Kale, Reconquista esnasında kullanılan şövalyelere ait Tapınaklar kalesiymiş. İlkel bir lusitanian tabyası olduğu ve son Ortaçağ’a kadar Roma zamanlarından yerleşildiğine inanılıyormuş. 1129 yılında Portekiz’e ait askerlerin, adayı fethettiğinde kale vardı.Kalenin neredeyse suyla bütünleşmiş görünümü muhteşem.

  Resim kaynak: Almourol kalesi

  Madrit Kraliyet Sarayı “Royal Palas of Madrit”
  Madrit sarayı ilk olarak Cordoba’nın emriyle Muhammet tarafından ileri karakol için yapılmıştır. Bağımsız Toledo krallığı 1036′da bu ileri karakolu aldı. Karakol artık yaşlı bir kale olarak kalınca 16. YY’da tekrardan inşa edildi fakat 24 Aralık 1734′de bina yangın sonucu küllere karışmış.Kral V Philip yeni sarayını bu ileri karakol kalesinin aynı yerine yeni sarayının inşa edilmesi emrini verdi. İnşaat Berniniesque tarafında 1738′de başlamış olup 1755′de bitmiştir. Ortaya çıkan yapı ise dünyanın en güzel saraylarından birisi olmuştur. Tek kelimeyle mükemmel.

  Resim kaynak: Madrit Kraliyet Sarayı


  Chambord Şatosu “Chateau de Chambord”
  Loire vadisinde en büyük şatosu olan şato de Chambord, Fransa kralı François av yapmak için ihtiyaç olduğundan kullanmak amacıyla sadece hizmet etmek için inşa edilmiş. Şatonun yapımı ve tasarımı ile ilgili bir çok iddalar var. Su kenarında ve muhteşem çimlerle kaplı yeşil bahçesiyle şato daha sonra kraliyet evi olarak da kullanılmıştır.

  Resim kaynak : Chambord Şatosu

  Butron Kalesi
  Butrón kalesi İspanya’nın Gatika beldesinde 14. yüzyıl ortalarında inşa edilmiş. Kale, Bizkaia tarihinde hizipçi dövüşlere tanıklık etti.
  Birkaç yüzyıl boyunca kendi başına bırakılan kale mimari olarak oldukça kötü bir duruma düşmüştür. Daha sonra, kalenin mevcut romantik görünüşünü veren mimar tarafından 19 yüzyılda Bay Francisco tarafından yapıldı. Kle küçük ama romatik ve güçlü görüntüsü ile bir sanat eseri niteliği taşımaktadır.


  Resim kaynak: Butron Kalesi

  De Haar Kalesi
  “Kasteel de Haar”
  Hollandada inşa edilen De Haar Kalesi 14. yüzyılda yapılmış. Mevcut kale **92 ve 1912′in arasında, orijinal ykıntıları birleştirilerek ekrar inşa edildi. Bu muhteşem yapı o kadar çok ayrıntıya sahip ki bu yüzden kaleden çok bir şatoya benzemektedir. Yeşil bahçe içinde olan kale iki kulesi ve 3 katlı binası ile mükemmel bir eser olarak gözükmekte.

  Resim kaynak: De Haar Kalesi


 3. #3
  WEBMASTER multimedia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04 Ekim 2008
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Mesajlar
  10.266

  Standart

  Manzaneres Kalesi
  Madrid’den 30 mil kuzeyde Manzanres şehrinde 1475′te inşa edilmeye başlanmış. O yıllarda Madrid’te 100 den daha az ev sayısı olduğu dönemde 300 vatandaş kalenin sınırlarındaydı. Kalenin en belirgin özelliği dört adet kuleye sahip olması ve etrafının bitkilerle çevrili olmasıdır.


  Resim kaynak: Manzaneres Kalesi


  Gravensteen kalesi
  Belçikada olan bu kalenin ilk olarak dokuzuncu yüzyılda inşa edildiği sanılmaktaymış. Daha sonra mevcut kale, 1**0′de Alsace’nin Philipi tarafından tekrardan inşa edilerek yapıldı. Kalenin tarihi dokusu ve bir tarafının suyla, diğer tarafının ise karayla bağlantılı olması görsel açıdan kaleyi kusursuz hale getirmektedir.


  Resim kaynak: Gravensteen kalesi

  Chenonceau şatosu
  Küçük Chenonceaux köyünün yakınında, Fransa’da Loire vadisinde bulunan Cher nehri üzerinde değirmenin yerinde 11. yüzyılda inşa edilmiş. Günceli malikane olan şato, Fransız Rönesans mimarı Philibert Delorme tarafından 1500′de takrardan tasarlanmış. Nehrin üzerinde olan şatonun altındaki kemerler müthiş bir mimarlık örneği.


  Resim kaynak: Chenonceau şatosu  Belsay kalesi
  Belsay kalesi, İngiltere, Belsay’da Orta Çağ’a özgü 14′üncü yüzyılda yapılmış bir kaledir. Ana yapı, yuvarlaklaştırılan köşeler, dikdörtgensel kulesi ve mazgallı siperlerin, **70 de iinşa edildiği sanılmaktadır. Kalenin üç katı yıllarca Middleton ailesinin evi olarak görev de yapmıştır. Şu an ki durumu değer kaleler ile kıyaslandığında pek iyi sayılmaz.


  Resim kaynak: Belsay kalesi

  Bekvedere Sarayı
  Viyana bölgesinde prens Eugenesi tarafından inşa edilen barok bir saray kompleksidir. Prens ilk kararında 1717′de, üst Belvedere’yi inşa etmekti. Daha sonra 1721 ve 1722 ve iç dekorasyon sırasında yapılan inşaat takip eden yıl tamamlanmış. Önündeki havuzu ve bahçesi ile bakımlı ve muhteşem bir görüntüsü var.


  Resim kaynak: Bekvedere Sarayı


 4. #4
  WEBMASTER multimedia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04 Ekim 2008
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Mesajlar
  10.266

  Standart

  Goluchow kalesi
  Polonya’da 1650 yılında inşa edilen Goluchow kalesi Rafal Leszczynski için savunma amaçlı yapılmıştır. Sonra, Rafal’ın oğlu tarafından görkemli bir büyük eve dönmüştürülmüştür. İki buçuk yüzyıl, sonra kaleye sahip olan Czartoryskis Dzialynska’nın daha geç Izabelası, Fransız Rönesans’ın tarzında tekrar restore dilmiştir. Şu kale, ormanın içinde muhteşem bir şato görüntüsüne sahiptir.


  Resim Kaynak: Goluchow kalesi  Bojnice kalesi
  Slovakia’yanın en eski kalelerinden biridir. Mimari yapısıyla çoğu Slovak yapılarından farklıdır. Kale ile ilgili ilk kayıtlar, Zobor manastırından bir dokümanda 11**′ yılında yapıldığı tespit edilmiş. Latince yazılı olan doküman kral Koloman ve üst Nitra’da Aziz Hypolita’nın likör manastırına ait olduğu doğrulanmaktadır. Başlangıçta kale, tahtadan yapılmış ve daha eski olan kaleden dışarı doğru büyütülmüş. **. yüzyılda aşamalı olarak, Poznanovec ailesinin malı olarak taş yapı haline dönüştürülmüştür. Kalenin dış duvarları, düzensiz kayalık araziye göre şekil verilmiş olup, bundan dolayı uzatılan güçlendirmeyle sağlam bir hal almıştır. Bu kadar tadilat ve evrim geçiren büyük bir şato görünümlü kale gerçekten muhteşem bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor.


  Resim kaynak: Bojnice kalesi

  Doorwerth kalesi
  Doorwerth kalesi, eskiden Dorenweerd kalesi olarak bilindi. Onun isminin mevcut hali **00 yılında kalmadır Kalenin ilk olarak 1260 yılında ahşaptan yapıldığı tahmin edilmektedir. Sonrasında ise aynı tarihten bir yangın sonucu yıkıntı haline gelmiştir. Sonraki yıllarda ise kal tekrarda inşa edilmiştir. 1944 yılında Almanlar tarafından yıkılmıştır. 1983 yılında tekrar büyük bir tadilattan geçirilerek bugünkü halini almıştır. Şu an şato görünümüyle **. yüzyıl mimarisini günümüz şartlarında sergilemektedir.


  Resim kaynak: Doorwerth kalesi  Lednice kalesi
  Lednice şatosunun mevcut görüntüsü, **46′nın Neo-Gotik tarzı inşasının sonucudur Şato **58 yılında, Georg Wingelmüller tarafından tasarlanmıştır. Mevcut romantik binanın yapısal gelişmesi, Ortaçağ’da Lednice şatosu ile şöhretli Liechtenstein evi birbirine bağlanmıştır. Şato **. yüzyılı temsil edn ender yapılardan biidir. Şu anki görünümü çatısı, bağçesi ve önündeki yol tek kelimeyle muhteşem bir yapıdır.


  Resim kaynak: Lednice kalesi

  Bodiam kalesi
  Bodiam kalesi, İngilterede doğu Suss’de saptanan dört kenarlı bir kaledir. Bay Edward Dalyngrigge tarafından **85 yılında, III. Edward’ın önceki şövalyesine göre, sözde II. Richard’in isteğiyle Fransız istilasından dolayı çevredeki alanı savunmak için kale yapılmıştır. Etrafındaki su ve kalenin görüntüsüyle savuma amaçlı bir kale olduğu aşikardır.


  Resim kaynak: Bodiam kalesi


 5. #5
  eray26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12 Nisan 2008
  Yaş
  36
  Mesajlar
  2.444

  Thumbs up

  Peri Kızı bunlar mükemmel yapılar ,altında verdiğin izahat içinde çok çok teşekkür ederim.Emeğine sağlık.
  İçime Bir sessizlik Çöktü Avaz Avaz Susuyorum!.....

 6. #6
  WEBMASTER multimedia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04 Ekim 2008
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Mesajlar
  10.266

  Standart


  Elhamra (12. yüzyıl) Granada, İspanya ** hektar bir
  alana kurulu saray cezp edici freskleri ve iç detayları ile
  ünlüdür. Mağrip mimarisinin dünyadaki en güzel
  örneklerinden biri olan yapı aynı zamanda Avrupa’da en
  çok ziyaret edilen turistik yerlerden biridir.
  Atina Akropolü (M.Ö. 450 - 330) Atina, Yunanistan
  Atina’nın “Kutsal Kayası” olarak bilinen yerin üzerine
  inşa edilmiş olan Akropolün amacı şehir vatandaşlarına
  kudret ve koruma sağlamaktı. Akropol tapınakları eski ve
  yeniçağın en ünlü inşaat abidelerinden biri haline
  gelmiştir. Bugün, özellikle Panteon Yunan Medeniyetinin
  bir sembolüdür. Tapınağın grafik görüntüsü UNESCO
  logosunda kültür ve eğitimi temsil etmektedir.
  Angkor (12. yüzyıl) Kamboçya Angkor Güney Doğu Aysa
  Khmer İmparatorluğunun en önemli abidesi ve dünyanın
  en büyük tapınağıdır. 12. yüzyılın başında Kral
  Survayaman döneminde inşa edilmiş olan Angkor
  muhteşem güzelliği ve detaylı işlemeleriyle dikkat
  çekmektedir. Su kanalları, eşmerkezli duvarları ve
  muhteşem tapınak tepesiyle, çevrede denizler evrenin
  merkezinde Meru tepesi olmak üzere, Angkor Wat Hindi
  Kozmosunu temsil etmektedir.
  Chichen Itza piramidi (M.Ö. 800 öncesi) Yucatan
  Yarımadası, Meksika Chichen Itza piramidi (M.Ö. 800
  öncesi) Yucatan Yarımadası, Meksika Chichen Itza, Maya
  medeniyetinin ekonomik ve politik merkezi olarak hizmet
  vermiş en meşhur Maya tapınak sitesidir. Değişik yapıları
  –Kukulkan piramidi, Chac Mol Tapınağı, Bin Kolonlar
  Geçidi, Tutukluların Oyun Sahası – bugün dahi
  harikulade bir mimari alan ve mekân düzenleme göstergesi
  olarak kendini göstermektedir. Piramidin kendisi Maya
  tapınaklarının en sonuncusu hiç şüphesiz en büyüğüdür.
  Roma Coliseum’u (M.S. 70 - 82) Roma, İtalya Roma
  şehrinin merkezinde bulunan bu muhteşem amfiteatr
  başarılı lejyonerlerin ve Roma İmparatorluğunun onuruna
  inşa edilmiştir. Dizayn tasarımı bugün dahi geçerli olan
  bir anıttır ve yapılışından 2000 yıl sonra modern
  stadyumlar Coliseum’un orijinal tasarımından
  etkilenmektedirler. Bugün, filmler ve tarih kitapları
  vasıtasıyla bu arenada seyircilerin beğenisine sunulan
  acımasız dövüşler ve oyunlar hakkında daha fazla bilgi
  sahibiyiz.
  Çin Seddi (M.Ö 220 ve M.S. **68 - 1644) Çin Büyük Çin
  Seddi mevcut surları birleştirilmiş bir savunma sistemi
  şeklinde birbirine bağlamak ve Çin’i Moğol saldırılarından
  korumaya için yapılmıştır. İnsan eliyle bugüne dek
  yapılmış en büyük ve uzaydan görülebilen tek abidedir. Bu
  anıtın yapımında binlerce kişi hayatını kaybetmiş
  olmalıdır.

  Kiyomizu Tapınağı (749 - **55) Kyoto, Japonya M.S.
  794 yılında planlanan Kyoto saray ve tapınakları
  Jopanya imparatorlarının ve şogunların 1000 yıldan fazla
  oturma mekânı olmuştur. Japonya İmparatoru Gosho
  İmparatorluk Sarayında taç giyer. Diğer önemli yapıtlar
  arasında Higashi Nonganji ve Nishi Hoganji tapınak
  komplekslerini, “Altın Malikâne” ile Kinkakuji
  Tapınağını ve “Berrak Suları” ile Kiyomizu Tapınağını
  sayabiliriz. Kyoto siteleri tarih boyunca birçok defalar
  yıkılmış ve yeniden yapılmıştır ve Asya’nın en önde gelen
  kültür miraslarından biridir.

  Kremlin ve Kızıl Meydan (1156 - **50) Moskova, Rusya
  I.Ivan’ın malikânesi olarak inşa edilen Kremlin sarayı
  1917 Rus İhtilaline kadar Rus Çarlarının resmi sarayıdır.
  Halen bugün Başkanın çalışma ofisi olarak
  kullanılmaktadır. Kremlin Sarayının önü Kızıl
  Meydan’dır – birçok kişinin 1 Mayıs gösterileriyle
  bağdaştırdığı etkileyici ve muhteşem bir meydan.
  Meydanda ayrıca 1550 yıllarında Korkunç Ivan’ın Kazan
  Moğol kalesini ele geçirmesinin onuruna yapılan St Basil
  Kilisesi de bulunmaktadır.
  [IMG]http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Dünyanın%20yeni%20yedi%20harikası%20adayları/**%20mapichu.JPG[/IMG]
  Machu Picchu (1460-1470) Machu Picchu, Peru Inka
  İmparatoru Pachacutec 15. yüzyılda Manchu Picchu
  (“Eski Dağ”) olarak bilinen dağda bulutlar içinde bir şehir
  inşa ettirmiştir. Bu muhteşem yerleşim merkezi And
  platosundan başlayarak balta girmemiş Amazon
  ormanlarının Urubamba Nehrine kadar uzanmaktadır.
  İnkalar tarafından çiçek hastalığı salgınından dolayı
  terkedilmiştir. İspanyolların İnka İmparatorluğunu ele
  geçirmelerinden sonra şehir üç yüz yıl boyunca “kayıp”
  olarak kalmış ve 1911 yılında Hiram Bingham tarafından
  tekrar bulunmuştur.

  Neuschwanstein Şatosu (**69 -**84) Schwangau,
  Almanya Neuschwanstein Şatosu şato ve kalelerin
  stratejik olarak gerekli olmadığı bir devirde inşa edilmiştir.
  Bunun yerine, sadece bir fantezi olarak tasarlanmıştır –
  dağlar ve göllere tamamen uygun olarak düzenlenmiş kule
  ve surların harikulade ve romantik bir tasarımı. Birçok
  değişik mimari sitili ve ince elişçiliğini barındıran eser,
  büyüklerin olduğu kadar çocukların da nesiller boyunca
  ilham kaynağı olmuştur.
  Petra (M.Ö. 9 – M.S. 40) Petra, Ürdün Arab Çölünün bir
  ucunda bulunan Petra, Kral IV. Aretas’ın (M.Ö. 9 M.S.
  40) imparatorluğu Nabataean’ın muhteşem başkenti idi.
  Su teknolojisi konusunda uzman olan Nabateanslılar
  şehirlerini büyük su kanalları ve su hazneleriyle
  donatmışlardır. Greko-Roman örneklerine uygun olarak
  tasarlanmış bir amfiteatr 4000 kişiyi ağırlayacak
  kapasitededir. Bugün Petra’nın Mezar Sarayı, 42 metrelik
  Helen sitili El-Deir Manastırının tapınak duvarıyla Orta
  Doğu kültürünün göz kamaştıran bir örneğidir.
  Timbuktu (12. yüzyıl) Mali 12. yüzyılda Timbuktu Orta
  Doğu’dan İspanya’ya kadar uzanan Arap dünyasını
  besleyen en önemli dört karavan yolunun kavşağındadır. O
  devirlerde burada gerçekleştirilen servet birikimi burayı
  dünyanın en zengin yerlerinden biri durumuna getirmiştir.
  Buna bağlı olarak insan tarihindeki dünyanın ilk
  üniversitesi burada güngörmüştür – Sankore Kuran
  Medreseleri olarak adlandırılan İslam Üniversitesinde
  20.000 öğrenci hukuk, tıp, konuşma sanatı gibi eğitimler
  almışlardır. Bugün güçlü bir mit olarak hafızamıza
  yerleşmiştir ve bu anlamda diğer bir eksi Dünya Harikası
  olan Babil’in Asma Bahçelerini anımsatmaktadır.
  NEUSCHWANSTEIN ŞATOSU - ALMANYA


  Neuschwanstein Şatosu (**69 -**84) Schwangau,
  Almanya Neuschwanstein Şatosu şato ve kalelerin
  stratejik olarak gerekli olmadığı bir devirde inşa edilmiştir.
  Bunun yerine, sadece bir fantezi olarak tasarlanmıştır –
  dağlar ve göllere tamamen uygun olarak düzenlenmiş kule
  ve surların harikulade ve romantik bir tasarımı. Birçok
  değişik mimari sitili ve ince elişçiliğini barındıran eser,
  büyüklerin olduğu kadar çocukların da nesiller boyunca
  ilham kaynağı olmuştur.


 7. #7
  WEBMASTER multimedia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04 Ekim 2008
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Mesajlar
  10.266

  Standart

  Topkapi Sarayi (May 2005)


  PortoFino (October 2002)  Genoa (Porto Antique) (October 2003)


  Kar yağışında Kız Kulesi - İstanbul

  Efes Antik Kenti - Selçuk/ İzmir

  Cenevre Leman Gölü'nde Şato (Ekim 2006)  Osaka Kalesi (Şubat 2004)
+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Şatolar-2
  By multimedia in forum Güncel Haberler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 09 Şubat 2009, 20:06
 2. şatolar
  By multimedia in forum Güncel Haberler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 09 Şubat 2009, 19:16
 3. Şatolar-1
  By multimedia in forum Güncel Haberler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 09 Şubat 2009, 19:12

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok